ניתוח כפתורים

ניתוח החדרת צינוריות אוורור (כפתורים) הוא הניתוח הנפוץ ביותר בילדים.

הסיבות העיקריות לביצוע הניתוח כוללות: ליקוי שמיעה עקב נוזלים באוזן תיכונה ו/או דלקות אוזניים חוזרות. מטרתו של הניתוח היא לייבש את האוזניים מנוזלים, לאוורר אותן ולשפר את השמיעה.

כיצד מבוצע הניתוח?

הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה, ונמשך כשעה. ההורה מלווה את הילד עד שלב ההרדמה, לאחר שהילד רדום, המנתח מבצע חתך זעיר בעור התוף דרכו הוא שואב את הנוזלים שהצטברו באוזן התיכונה. לאחר שאיבתם המנתח מחדיר בחתך כפתור – מעין צינורית זעירה דו-כיוונית שמבטיחה שהחתך לא ייסגר ובכך מאפשרת לנקז נוזלים שיצטברו בעתיד, מאזנת את הלחץ בתוך האוזן ומאווררת את חלל האוזן התיכונה. הצינורית נשארת במקומה בערך כשנה עד שנה וחצי ונפלטת באופן עצמוני. השיפור השמיעתי קורה באופן מהיר לאחר הניתוח.

מה חשוב לדעת לפני הניתוח?

נבצע בדיקת שמיעה כולל טימפנומטריה לבדיקת הלחץ בחלל עור התוף.
נתעד היסטוריה רפואית, בעיות רפואיות במשפחה, ורגישות/אלרגיה. לפני הניתוח יינתנו הנחיות מדויקות לצום.

איך מרגישים אחרי הניתוח?

רוב הילדים חוזרים לפעילות מלאה ולמסגרות כמה ימים לאחר הניתוח ולא סובלים מכאבים. בימים הראשונים ייתכנו שמיעת רעשים או צפצופים והפרשות מהאוזניים – תופעות טבעיות שחולפות מעצמן.

מהם הסיבוכים האפשריים?

יתכנו הפרשות מהאוזניים (בעיקר לאחר כניסת מים) שמצריכות טיפול ע”י טיפות אוזניים. במקרים הנדירים שהצינורית לא נפלטת עצמונית לאחר שנתיים נהוג להוציאם באופן יזום. לעתים הכפתורים נפלטים אך נותר נקב בעור התוף אותו יש לסגור בניתוח נוסף.

אני כאן בשבילכם ההורים
להתייעצות עם ד"ר מירב סוקולוב השאירו פרטים או התקשרו
03-7645464

    שינוי גודל גופנים
    ניגודיות